Jak składować pellet, aby zachować jego jakość?
W każdym budynku mieszkalnym czy użytkowym wznoszonym w naszym klimacie musi znaleźć się wydajne urządzenie grzewcze, które będzie w stanie wytworzyć energię potrzebną do uzyskania koniecznej do osiągnięcia komfortu termicznego temperatury. Wśród popularnych rozwiązań wciąż znajdują się klasyczne systemy centralnego ogrzewana, w których do podgrzewania wody używany jest kocioł spalający paliwa stałe. Najbardziej ekologicznym, a jednocześnie przystępnym cenowo opałem okazuje się pellet drzewny. Przekonajmy się, jakie są jego właściwości i optymalny sposób składowania.
Czym jest pellet drzewny?
Pellet drzewny powstaje z rozdrobnionego materiału pozyskiwanego z pełnowartościowych pozostałości przemysłu meblarskiego, stolarskiego lub drzewnego, a także ze specjalnie uprawianych roślin energetycznych czy plantacji leśnych. Jest on następnie formowany ciśnieniowo w wałeczki o niewielkiej średnicy i spajany dzięki parze wodnej o wysokiej temperaturze, która powoduje uwolnienie znajdujących się w drewnie lignin. Dzięki temu poszczególne granulki zachowują swój kształt i nie ulegają rozkruszeniu, a do ich łączenia nie są potrzebne dodatkowe środki chemiczne, co korzystnie pływa zarówno na ekologiczność wyrobu, jak i koszt jego wytworzenia.
W jakich warunkach składować pellet drzewny?
Pellet drzewny jest z reguły spalany w kotłach z podajnikami, ważne więc, żeby zachował odpowiednią formę. Równie istotne okaże się zapobieganie uszkodzeniom mechanicznym czy zabezpieczenie przed działaniem wilgoci. Pellet jest najczęściej sprzedawany w postaci workowanej albo w pojemnych big bagach. Do jego magazynowania należy wybierać pomieszczenia zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi oraz ekspozycją na nadmierną wilgotność powietrza. Liczyć będzie się więc sprawna wentylacja. Należy też pamiętać, by pellet nie miał kontaktu z chemikaliami, pyłami czy innego rodzaju zabrudzeniami.