Czym różni się pellet od innych paliw stałych?
Korzystanie z paliw kopalnych staje się coraz mniej opłacalne z uwagi na znaczne wzrosty cen, a one same są trudnodostępne i dość kłopotliwe w użytkowaniu. Problemem związanym ze spalaniem węglowodorów, a zwłaszcza węgla jest łącząca się z tym emisja zanieczyszczeń w postaci pyłów zawieszonych czy tlenków azotu, a także substancji rakotwórczych jak choćby benzo(a)piren. Towarzyszy jej również uwalnianie dwutlenku węgla, co w znacznym stopniu przyczynia się do przyspieszania i pogłębiania zmian klimatycznych.
Rozwiązaniem przyjaznym dla użytkowników oraz środowiska naturalnego okaże się doskonała alternatywa dla węgla w postaci pelletu w dobrej cenie. Przekonajmy się, co wyróżnia to paliwo i sprawdźmy, dlaczego warto z niego korzystać.
Czym jest pellet?
Pellet to rodzaj granulatu powstającego z mocno rozdrobnionego drewna. Może ono pochodzić zarówno ze specjalnie prowadzonych w tym celu upraw leśnych czy z roślin energetycznych, jak i z pełnowartościowych pozostałości z produkcji tartacznej czy działania przemysłu meblowego lub stolarni. Fragmenty materiał są poddawane działaniu rozgrzanej pary, co sprawia, że uwalniają się z nich ligniny, będące naturalnym spoiwem. Miazga jest następnie formowana w wałeczki, w tej postaci cięta, a po ostudzeniu kierowana do pakowania.
Co przemawia za używaniem pelletu?
Pellet drzewny jest zaliczany do OZE, a więc odnawialnych źródeł energii. Ma on stosunkowo wysoką kaloryczność sięgającą nawet 21 MJ/kg, a przy tym jest niezwykle wygodny w użytkowaniu, ponieważ nie pyli i łatwo można go przechowywać. Co ważne, przystosowane do jego wykorzystania kotły centralnego ogrzewania są wyposażane w pojemne zasobniki opału i automatyczne podajniki, co sprawia, że wizyty w kotłowni w celu uzupełnienia zapasu mogą być dość rzadkie. Co istotne, ogrzewanie pelletem jest też opłacalne z uwagi na jego przystępne ceny.