Czy kotły na pellet są bezpieczne dla środowiska?
Spalanie paliw kopalnych powoduje znaczne zanieczyszczenie powietrza, ponieważ oznacza dużą emisję pyłów zawierających szkodliwe związki siarki czy azotu, a także sporą ilość substancji podejrzewanych o przyczynianie się do chorób nowotworowych. Wiąże się również z uwalnianiem dużych ilości gazów cieplarnianych, a tym samym staje się czynnikiem zmian klimatycznych. Rozwiązaniem, które jest o wiele bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego, będzie zdecydowanie się na piec lub kocioł na pellet drzewny. Przekonajmy się, dlaczego taki wybór okaże się korzystny.
Czym jest pellet drzewny?
Pellet drzewny to granulat, powstający w procesie przetwarzania odpadów pozyskiwanych w czasie obróbki drewna iglastego lub liściastego (trocin, zrzynów lub innych pozostałości poprodukcyjnych). Do uzyskania wysokiej jakości pelletu bardzo ważne jest, aby użyte odpady były czyste - bez jakichkolwiek domieszek kory, piachu lub innych nieczystości. Pellet zalicza się do odnawialnych źródeł energii, a jego produkcja nie wiąże się z użyciem dodatkowych chemikaliów, ponieważ rozdrobniony materiał jest łączony za sprawą działania pary wodnej i podwyższonego ciśnienia. Forma pelletu pozwala na wykorzystywanie zautomatyzowanych podajników opału, co zwiększa komfort użytkowania urządzeń grzewczych, a przy tym umożliwia oszczędne gospodarowanie jego zasobami, ponieważ sterowniki pieców lub kotłów mogą dokładnie dobierać dawkę paliwa potrzebną do uzyskania wymaganej temperatury.
Zalety korzystania z pelletu
Pellet nie powoduje emisji pyłów, będących jednymi z najbardziej niebezpiecznych skutków ubocznych spalania węgla kamiennego i brunatnego. Urządzenia grzewcze przystosowane do zasilania pelletem są bardzo wydajne i dzięki odpowiedniej konstrukcji są w stanie wykorzystać znaczną część zmagazynowanej w nim energii. Istotne jest też to, że pellet jest łatwy w obsłudze – przy uzupełnianiu zasobników nie pyli, a okres jego przechowywania może być bardzo długi.